Va mai aduceti aminte de Carlos?

Pe numele lui complet Carlos Alberto Fernandes, nascu la Congo, de nationalitate portugheza. Nu mai auzisem nimic de el, doar ca ajunsese sa joace in Iran. Si ieri seara bomba. Am aflat ca si-a descoperit ca are o bunica din Angola si astfel poate sa joace pentru nationala acestui stat. Si sa vezi ce o mai comite fraierul. Mentioneaz de la inceput ca am vazut doar a doua repriza din meciul de deschidere al Cupei Africii pe Natiuni 2010. Angola (tara gazda) vs Mali. Mali asa ca tara nu imi spune multe, dar oricum mai putine decat Angola. Dar se pare ca fotbalistic Mali are jucatori mai buni decat Angola (lucru cert daca tinem cont ca aia nu au gasit pe altul mai bun de portar decat pe Carlos). Si Mali ar fi pornit favorita. Dar exista o teorie conform careia jucatorul african de fotbal nu are o tragere de inima foarte mare atunci cand joaca pentu nationala. (Mutu o avea rude in Africa? ) si tinand cont ca Angola juca acasa se preconiza un meci echilibrat cu Mali avand un usor avantaj. Ce s-a intamplat. 2-0 la pauza pentru Angola. In repriza a doua Carlos se arunca eroic in fata unui sut si devine portar pentru cateva momente. Urmeaza 2 lovituri de pedeapsa si scorul devine 4-0. Cam fara comentarii. Angola devenea in ochii comentatorilor o posibila pretendenta la titlu. Mai cu zambetul pe buze, dar devenea. Si vine minutul 79. Corner Mali. Carlos isi incepe recitalul si scapa o minge, un fundas il acompaniaza in greseala isi revine partial, dar Carlos rezolva situatia si se arunca asupra lui blocandu-l. Urmarea? 2 jucatori din Mali singuri pe linia portii. 4-1. Si incepe distractia. 4-2. Minutul 93 4-3. Minutul 94, Carlos respinge un sut fix la un atacant din Mali si da, bineinteles scorul devine 4-4. Noroc cu arbitrul, ca a fluierat la timp sfarsitul meciului, altfel …

I: Cum se zice in portugheza „Do you remember Middlesbrough?”

R: „Você lembra-se de Middlesbrough?”

Anunțuri

Posted on 11/01/2010, in Fără categorie and tagged , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.